Aby umieścić naszą stronę w strukturze “menu” lub “podmenu” wystarczy podać w odpowiednim miejscu jej unikalny numer. Jeśli jednak chcemy przekazać komuś odnośnik do naszej wybranej strony to musimy posłużyć się specjalnym zapisem, który w zależności od wykorzystywanego modułu i sposobu zapisu może wyglądać inaczej. Adres strony będzie nam potrzebny także do umieszczenia go np. w module “aktualności”, “kalendarium” czy w treści innych stron.
Odnośniki do wybranych stron
Jeżeli nasza wybrana strona posiada nazwę: “Miski” i jej numer to 203 to adres prowadzący do niej może wyglądać tak:
http://przyklad.kursorek.com/index.php?strona=203
W tym przykładzie wartość po ciągu znaków “strona=” jest dowolnym numerem strony którą chcemy wyświetlić. Z powodów ustawień domyślnych strona która nam się wyświetli będzie w sąsiedztwie “podmenu” o numerze 1. Dzieje się tak dlatego, że nie podaliśmy w towarzystwie jakiego menu nasza strona ma się wyświetlić. Jeżeli chcemy to zmienić to musimy nasz adres rozszerzyć o dodatkowe dane. Aby wyświetlić menu nr 2, co w naszym przykładzie jest bardziej pożądane, to adres powinien wyglądać następująco:
http://przyklad.kursorek.com/index.php?strona=203&menu=2
dodaliśmy do adresu nowy parametr “menu=” gdzie po nim wpisujemy numer “podmenu”, które ma się wyświetlić. Kolejność przekazywanych parametrów może być zamienna. Muszą one występować tylko po znaku “?” i być oddzielone znakiem &. Poniższy adres będzie prowadził do tej samej strony i tego samego “podmenu” co przykład wyżej.
http://przyklad.kursorek.com/index.php?menu=2&strona=203
Powyższe adresy nie wyglądają jednak przyjaźnie i dla wyszukiwarek nie są zbyt atrakcyjne. Aby to zmienić wykorzystujemy specjalny mechanizm przepisywania adresów (tzw. mod_rewrite). Pierwszy z podanych przykładów w nowej postaci może wyglądać tak:
http://przyklad.kursorek.com/miski,s203.html
Drugi będzie wyglądał:
http://przyklad.kursorek.com/miski,s203,m2.html
Trzeci:
http://przyklad.kursorek.com/miski,m2,s203.html
Słowo “miski” możemy zastąpić dowolnym ciągiem znaków. Zalecamy używanie tylko małych liter, niestosowania znaków diaktrycznych oraz zamianę spacji na znak dolnego podkreślenia “_” lub myślnika “-”. Tak więc poniższy adres adres będzie prowadził do tej samej strony.
http://przyklad.kursorek.com/super_ladne-miski_z_naszej-kolekcji,m2,s203.html
Po dowolnej nazwie występuje literka “m” lub “s” (kolejność dowolna) z numerem “podmenu” lub “strony”. Na końcu adresu musi być tekst “.html”. Jest to konieczne do prawidłowego rozpoznania przez nasz system.
Uwaga: Używając adresów w obszarze tego samego serwisu, możemy posługiwać się wersją skróconą bez “http://przyklad.kursorek.com” np. miski,m2,s203.html lub index.php?menu=2&strona=203