Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Galeria

Strony internetowe bez kolorowych zdjęć i grafik są monotonne i mało interesujące w odbiorze. Co jeśli tych zdjęć/grafik jest tak dużo, że umieszczenie wszystkich na jednej stronie jest zbyt uciążliwe i niewygodne? Do tego celu został stworzony moduł „galeria". Dzięki niemu możemy mieć nieograniczoną liczbę zdjęć pogrupowanych w jasnych i czytelnych kategoriach i logicznie powiązanych za pomocą albumów. Dodatkowo możemy każde ze zdjęć wyposażyć nawet w bardzo obszerny opis.

Aby włączyć moduł „galeria" należy w menu głównym stworzyć odnośnik o numerze 10 i uruchomić go w trybie edycji (rysunek poniżej).

strona w trybie edycji
Serwis w trybie edycji z aktywnym modułem “galeria”

Uwaga: Odnośnik do modułu “galeria” nie musi mieć nazwy “Galeria”, możemy swobodnie użyć nazwy własnej np. nasze prace, realizacje, produkty itp.

Dodawanie nowego albumu

Aby zamieścić komplet zdjęć o jednej tematyce np. z jednego wydarzenia, dotyczące tej samej rzeczy itp. należy:

 1. Być zalogowany do panelu administracyjnego.
 2. Uruchomić odnośnik z menu głównego o numerze 10.
 3. Włączyć tryb edycji.
 4. Wypełnić formularz „Dodawanie nowego albumu": 
  1. wpisać “tytuł” jako nazwę albumu czyli zbioru zdjęć logicznie ze sobą powiązanych,
  2. wypełnić pole opis kilkoma słowami na temat dodawanego album,
  3. za pomocą przycisku “Wybierz plik” wskazać z własnego urządzenia zdjęcie tytułowe albumu,
  4. uzupełnić “Tekst alternatywny do zdjęcia” aby nasz serwis był w pełni dostępny,
  5. wybrać kategorię albumu,
  6. kliknąć przycisk „zapisz".
formularz dodawania nowego albumu
Wypełniony formularz dodawania nowego albumu
tryb edycji modułu galeria
Świeżo dodany album

Na ekranie powinniśmy zobaczyć komunikat „Album “nazwa” został dodany". Utworzony album możemy dowolnie modyfikować, poprawiać wpis, usuwać. Aby poprawić nazwę, opis, wymienić zdjęcie tytułowe lub zmienić kategorię, należy skorzystać z przycisku „popraw" znajdującego się obok daty publikacji albumu. Treść albumu zostanie przeniesiona do formularza poprawy, gdzie będziemy mogli dokonać zmian. W celu usunięcia niechcianego albumu należy skorzystać z odnośnika „X" i w oknie monitu potwierdzić operację przyciskiem „ok.". Ostatnio dodany album domyślnie będzie wyświetlany jako pierwszy, a po nim będą umieszczone kolejne uszeregowane w chronologii dodawania. Jeśli albumów będzie więcej niż 5, do starszych będzie można przejść za pomocą paska nawigacyjnego umieszczonego pod nimi.

Uwaga: Jeżeli chcemy zmienić domyślne parametry modułu “Galeria” powinniśmy przejść do modułu “Administracja” i wybrać opcję Galeria. Więcej na ten temat można przeczytać w temacie “Galeria - parametry”.

Utworzyliśmy nowy album, a teraz musimy dodać do niego zdjęcia. W tym celu klikamy w nazwę albumu aby przejść do jego zawartości. 

Dodawanie zdjęć w albumie

Aby dodać zdjęcia w wybranym albumie wypełniamy formularz „Dodawanie nowego zdjęcia":

 • wpisujemy tytuł zdjęcia (pole nie może zostać puste),
 • jeśli chcemy wprowadzamy opis do zdjęcia (opcjonalnie),
 • za pomocą przycisku „Wybierz plik" wybieramy zdjęcie do publikacji z naszego urządzenia,
 • uzupełniamy “Tekst alternatywny do zdjęcia”, jest to opcjonalne, ale zalecane,
 • klikamy przycisk „zapisz".
formularz dodawania nowego zdjęcia
Wypełniony formularz dodawania nowego zdjęcia w albumie

Operację powtarzamy tyle razy, ile chcemy zamieścić zdjęć w albumie. Wpisy dotyczące każdego dodanego zdjęcia możemy w dowolnym momencie poprawić lub je usunąć. Usuwamy za pomocą znaku “X” umieszczonego pod zdjęciem obok tytułu. W celu poprawy tytułu, opisu, wymiany zdjęcia, używamy odnośnika „popraw" umieszczonego pod podglądem każdego ze zdjęć. Zawartość wpisu zostanie przeniesiona do formularza poprawy w celu wprowadzenia zmian.

Podglądy dodawanych zdjęć są wyświetlane w partiach zależnych od wykorzystanego szablonu oraz wielkości ekranu na którym oglądamy nasz serwis. Jeśli zdjęć jest więcej, można przełączać się między nimi za pomocą paska nawigacyjnego umieszczonego poniżej. Podglądy zdjęć są ustawiane w chronologii od ostatnio dodanego zdjęcia, do najstarszego.

Aby zobaczyć zdjęcie w pełnym wymiarze, należy kliknąć w jego podgląd. Przejście do poprzedniego lub następnego zdjęcia należy skorzystać z przycisków nad zdjęciem “poprzedni” i “następny” (obraz poniżej).

moduł galeria z albumem zawierającym zdjęcia kotów
Zawartość albumu, widok powiększony wybranego zdjęcia z nawigacją w trybie podglądu

Jeśli szerokość publikowanych zdjęć jest większa niż 1920 punktów (pikseli), zostanie ono zmniejszone do tej wielkości (nastąpi skalowanie). Jeśli natomiast jest mniejsza, pozostanie bez zmian. 

Zdjęcia opublikowane w albumie można zamieszczać również na innych stronach serwisu. W tym celu należy zaznaczyć wybrane zdjęcie i używając skrótów klawiszowych „Ctrl+c" i „Ctrl+v" lub opcji z menu kontekstowego pod prawym przyciskiem myszy „kopiuj" i „wklej", przenieść na żądaną podstronę naszego serwisu. Możemy także zamieszczać odnośniki prowadzące do wybranych galerii lub konkretnych zdjęć w albumach (adres kopiujemy z paska adresowego naszej przeglądarki). 

Studio Komputerowe MEDIART
ul. Kilińskiego 30E
59-225 Chojnów
NIP: 694-113-79-35

+48 76 819 17 06

Oferujemy:
strony www - wizytówki www
pełna zgodność z WCAG 2.1
CMS - Biuletyny Informacji Publicznej
ponad 20 lat doświadczenia
Arkadiusz Rybczyński

+48 604 570 182

mediart@chojnow.biz

facebook.com/skmediart

Zapraszamy
Poniedziałek-Piątek
10:00-16:00

sprawdź dojazd