Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualizacja parametrów serwisu

Naszą pracę przy nowo założonym serwisie powinniśmy zacząć od ustawienia parametrów jego pracy oraz sprawdzenia poprawności swoich danych rejestracyjnych. W tym celu należy kliknąć przycisk „administracja" znajdujący się w panelu administracyjnym (rysunek 4/5). Na ekranie powinniśmy zobaczyć podmenu modułu „administracja", w którym widoczne będą trzy grupy odnośników: “KONTA”, “SERWISY”, “ADMINISTRACJA” (rysunek poniżej).

opcje administracji
Moduł „administracja"

Po kliknięciu w swoje imię i nazwisko (w górnej części panelu administracyjnego) uzyskujemy dostęp do formularza pozwalającego na aktualizację naszych danych rejestracyjnych (rysunek 6). Możemy w tym miejscu zmienić hasło (zalecane ze względów bezpieczeństwa), zaktualizować dane kontaktowe oraz wybrać wersję językową swojego interfejsu (rysunek poniżej). Uwaga: wybór wersji językowej interfejsu swojego konta nie ma wpływu na innych użytkowników, ani też nie ma wpływu na wersję językową samej strony. Wpisanie aktualnego adresu e-mail ma znaczenie podczas procedury wysyłania zapomnianego hasła oraz umożliwienie kontaktu z nami w celu powiadamiania o aktualnych zmianach w systemie.

formularz aktualizacji danych konta
Poprawa danych swojego konta
zmiana wersji językowej interfejsu użytkownika
Interfejs użytkownika po zmianie wersji językowej na język angielski

Po kliknięciu w opcję „parametry" uzyskujemy dostęp do formularza służącego do aktualizacji ważnych ustawień naszego serwisu (rysunki poniżej). 

Kolejno mamy:

“Tytuł serwisu” - W pierwszej kolejności ustalamy tytuł naszego serwisu. Będzie on widoczny na belce tytułowej przeglądarki internetowej oraz w wynikach wyszukiwarek (np. Google, Msn itp.). Zgodnie z  przyjętymi normami tytuł każdej strony w serwisie musi być unikalny, a więc tytuły kolejnych stron będą tworzone wg zasady “od szczegółu do ogółu” i tak strona o nazwie “Kontakt” będzie miała tytuł “Kontakt - tytuł naszego serwisu”. W tytule najlepiej sprawdza się nazwa firmy/instytucji/bloga. Jest to jeden z ważniejszych czynników wpływających na pozycję podczas wyszukiwania. 

“Opis” - Nie należy się tu wylewnie rozpisywać, a zwięźle opisać czego dotyczy nasz serwis. Im trafniej i krócej określimy profil, tym bardziej możemy liczyć na nowych użytkowników odwiedzających nasze strony. 

„Słowa kluczowe" - to parametr przekazujący wyszukiwarkom internetowym informacje na temat fraz najczęściej występujących w naszym serwisie. Nie powinniśmy się zbytnio tu rozpisywać, lepiej skupić się na jakości niż na ilości. Kolejne słowa oddzielam od siebie przecinkami.

“Sekcja HEAD kodu HTML strony” - jest to miejsce na wklejenie kodu HTML/JS który będzie użyty w części nagłówkowej każdej podstrony serwisu. Jest to miejsce raczej dla zaawansowanych użytkowników. Można je użyć do zmiany wizualnej całego serwisu lub wykorzystania specjalnych skryptów JS wzbogacających funkcjonalność.

“Stopka” - kod html, który jest wyświetlany na dole każdej podstrony serwisu. Jeżeli nie znamy się na języku HTML możemy tu pisać językiem naturalnym lub przygotować sobie zawartość w edytorze na dowolnie wybranej stronie i w trybie “Źródło” skopiować treść w wersji HTML do tego pola.

“sitemap.xml” i “sitemapIndex.xml” zawartość pliku - jest to miejsce na wklejenie przygotowanej mapy strony w formacie XML. Dla zaawansowanych użytkowników. Więcej informacji znajdziesz na tej stronie https://developers.google.com/search/docs/crawling-indexing/sitemaps/build-sitemap?hl=pl

Identyfikator usługi Google Analytics” - pole na wklejenie identyfikatora przyznanego przez Google w usłudze Google Analytics. Dla zaawansowanych użytkowników mających potrzebę śledzenia dokładnych statystyk. Wymagana jest rejestracja w usłudze Google. Więcej informacji przeczytasz pod tym adresem https://analytics.google.com/analytics/web/provision/#/provision

"Domyślny numer strony startowej" - pole na wpisanie numeru strony, która ma się załadować jako pierwsza po wpisaniu adresu naszego serwisu. Jeżeli pozostawimy domyślnie wpisaną wartość “0”, to załaduje się moduł “aktualności” o którym więcej w osobnym rozdziale.

"Widoczność górnego menu w całym serwisie" - w tym miejscu decydujemy czy nasz serwis będzie miał “Menu główne” tzw. górne (patrz rysunek 1 w rozdziale “Budowa strony WWW”).

"Edycja strony - pokaż okno treści dodatkowej (czysty HTML, skrypty itp.)" - czy na stronach www w trybie edycji ma być wyświetlane dodatkowo okno na wklejenie kodu HTML lub skryptów JS. Dla zaawansowanych użytkowników chcących rozszerzyć możliwości wybranych swoich stron w serwisie.

“Język serwisu” - wybór wersji językowej całego serwisu. Uwaga: nie mylić z wersją językową interfejsu. Parametr ten określa w jakim języku będziemy prowadzili naszą stronę i oczywiście może być on różny od wersji językowej interfejsu użytkownika.

“Wersja systemu CMS” - chcąc zachować kompatybilność wsteczną pozostawiliśmy możliwość przełączania się na starą wersję naszego systemu CMS, mamy jednak nadzieję, że opcja ta niedługo nie będzie konieczna.

“Szablon serwisu” - opcja umożliwiająca przełączanie się na różne szablony systemu. Przykładowo jest szablon, który zamiast menu podrzędnego tzw. podmenu (patrz Rysunek 1 w rozdziale “Budowa strony WWW”) wyświetlanego z lewej strony, wyświetla je z prawej strony.

Jeśli chcemy, aby nasze strony były często oglądane, musimy na ten etap poświęcić trochę więcej czasu, aby dobrze przemyśleć wpisy w tym miejscu. Parametry, pomimo iż ustalane na początku drogi przy tworzeniu serwisu, mogą być aktualizowane również na dowolnym jej etapie.

formularz parametrów cz.1
Parametry serwisu cz.1

 

formularz parametrów cz.2
Parametry serwisu cz.2

 

Studio Komputerowe MEDIART
ul. Kilińskiego 30E
59-225 Chojnów
NIP: 694-113-79-35

+48 76 819 17 06

Oferujemy:
strony www - wizytówki www
pełna zgodność z WCAG 2.1
CMS - Biuletyny Informacji Publicznej
ponad 20 lat doświadczenia
Arkadiusz Rybczyński

+48 604 570 182

mediart@chojnow.biz

facebook.com/skmediart

Zapraszamy
Poniedziałek-Piątek
10:00-16:00

sprawdź dojazd