Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Wstawiamy na stronie odnośniki (linki)

Internet to jedna wielka baza informacji, która znajduje się w setkach tysięcy różnych miejsc. Nie bez powodu nazywa się go „siecią". Gdyby nie połączenia między tymi miejscami, prawdopodobnie nie można byłoby do nich trafić, chyba że ktoś znałby ich adresy. Aby logicznie powiązać niezliczoną ilość stron w Internecie, wykorzystuje się do tego celu odnośniki zwane także „linkami". Bez nich wędrowanie po stronach światowej pajęczyny byłoby bardzo utrudnione, a czasami wręcz niemożliwe.

W przypadku naszego serwisu będziemy rozróżniać dwa rodzaje odnośników: lokalne, te prowadzące do stron stworzonych przez nas w ramach serwisu  oraz zewnętrzne, prowadzące do innych stron umieszczonych poza obszarem naszej domeny internetowej.

Załóżmy, że stworzyliśmy w naszym serwisie klika stron i chcemy aby inni mogli na nie trafić. Więc musimy im podać pełny adres internetowy w postaci np.:

http://przyklad.kursorek.com/index.php?strona=1

Więcej o tym jak wyglądają adresy do naszych stron przeczytacie w temacie “Jak wyglądają adresy do stron”.

Jeśli ten adres wpiszą w polu adresu swojej przeglądarki internetowej, zostaną skierowani na stronę o numerze 1 w serwisie przyklad.kursorek.com.

Natomiast, jeśli planujemy przenieść użytkownika odwiedzającego stronę o numerze 1 w naszym serwisie, na stronę o numerze 2 w tym samym serwisie, możemy się posłużyć adresem:

index.php?strona=2

W przypadku, kiedy nawigacja oparta o menu główne i podmenu nam nie wystarcza, możemy w treści naszej strony zamieszczać odnośniki do innych stron tworząc tym samym bardziej rozbudowaną strukturę (hierarchię) dokumentów.

Jako odnośnika można użyć fragmentu tekstu lub obrazek. Aby stworzyć linka przenoszącego ze strony o numerze 1 do strony o numerze 2 w naszym serwisie musimy:

  1. Być zalogowani do panelu administracyjnego.
  2. Przejść na stronę o numerze 1.
  3. Włączyć tryb edycji.
  4. Zaznaczyć fragment tekstu lub zdjęcie, które posłuży jako odnośnik.
  5. Wybrać piktogram „wstaw odnośnik".
  6. W oknie „adres URL" wpisać adres: index.php?strona=2.
  7. Zapisać zmiany na stronie.
  8. Przełączyć się w tryb podglądu i sprawdzić czy nasz odnośnik prawidłowo działa (w trybie edycji odnośniki nie działają).
wstawianie odnośnika w formularzu edycji strony
Wstawianie odnośnika do innej strony w trybie edycji

W przypadku wstawiania odnośnika do strony, która nie należy do naszego serwisu, postępujemy analogicznie z jednym wyjątkiem. Wpisywany adres musi być pełnym adresem stosowanym w Internecie, który zaczyna się od ciągu „http://" lub “https://”  np. „http://e-informator.pl".

Odwołując się do stron zamieszczonych w naszym serwisie zauważmy jedną prawidłowość. Wstawiony wcześniej odnośnik z naszego przykładu kieruje na stronę o numerze 2, tak jak chcieliśmy, ale podmenu zostaje wyświetlone o numerze 1. W przypadku, kiedy strona do której się odwołujemy powinna być skojarzona z innym podmenu (niż tym domyślnym o numerze 1), musimy to zawrzeć w naszym odnośniku. Jeśli zmodyfikujemy wpis z naszego przykładu i będzie wyglądał następująco: index.php?strona=2&menu=3, odwiedzający zostanie skierowany na stronę o numerze 2, a podmenu wyświetlone będzie o numerze 3.

Uwaga: Tworząc swoją pajęczynę połączeń pamiętajmy jednak o tym, aby się za daleko nie zapędzić z tworzeniem coraz to nowych i dalej idących odnośników. W dobrym guście jest trzymanie się zasady, że od momentu uruchomienia pierwszej strony powinniśmy móc wszędzie dotrzeć za pomocą maksymalnie 3 kliknięć.

Studio Komputerowe MEDIART
ul. Kilińskiego 30E
59-225 Chojnów
NIP: 694-113-79-35

+48 76 819 17 06

Oferujemy:
strony www - wizytówki www
pełna zgodność z WCAG 2.1
CMS - Biuletyny Informacji Publicznej
ponad 20 lat doświadczenia
Arkadiusz Rybczyński

+48 604 570 182

mediart@chojnow.biz

facebook.com/skmediart

Zapraszamy
Poniedziałek-Piątek
10:00-16:00

sprawdź dojazd